Chia semínka

Chia semínka

Už jste o nich slyšeli? A víte odkud pochází? A co je to Šalvěj hispánská?

Chia semínka se řadí do kategorie superpotravin (superfoods) a to právem!


Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) je bylina z čeledi hluchavkovitých, pocházející z horských oblastí Střední Ameriky. Je pěstována pro jedlá semínka zvaná chia.

Rostlinu znali už staří Aztékové a používali ji také jako platidlo, jak zmiňuje Mendozův kodex ze 16. století. Mexický stát Chiapas dostal své jméno právě díky pěstování semínek chia.

Chia semínka

Semínka jsou šedá až černá, dlouhá okolo jednoho milimetru, obsahují vápník, antioxidanty a omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Zahánějí pocit únavy, žízně a hladu. Konzumují se vcelku i mleté, s jogurtem, jako součást zeleninových salátů nebo se přidávají do pečiva. Když se zalijí vodou, vytvoří výživný rosol, který může sloužit jako náhražka oleje a vajec. Semínka nemají žádnou chuť. Jsou vhodná i pro celiaky a diabetiky.

Historie užívání maličkých Chia semínek sahá až k Aztékům a Mayům z Jižní Ameriky, kteří je používali hlavně jako zdroj energie. Pojmenování „Chia“ je mayský výraz pro „sílu“. Další možný původ názvu semínek pochází z aztéckého slova „chian“, které znamená „olejnatý“. Kvůli vysokému obsahu vlákniny, Chia semínka v žaludku absorbují velké množství vody, čímž nabobtnají a navozují pocit plnosti. Díky tomu jsou vhodnou potravinou při hubnutí.

(citace z Wikipedie)


A nám na Vašem zdraví záleží! Proto jsme do nabídky přidali i semínka Chia. V Čechách je Chia povětšinou spojována se sportem, to je ale opravdová škoda! Její využití je nekonečné. Vyzkoušejte u nás semínka, a pokud Vás bude zajímat více, nebo by jste je chtěli objednat domů, napište nám na email info@donniebrasco.cz a rádi si s Vámi o blahodárných účincích semínek Chia řekneme více.

Připravujeme pro Vás web plný informací, brzy tedy čekejte spoustu dalších zajímavostí a faktů na webu www.chiachia.cz.


KONTAKT